Terapia ENF
Terapia ENF to wyjątkowy rodzaj elektroterapii opartej na biofeedbacku/autoadaptacji
Istnieje wiele urządzeń do elektroterapii, m.in. urządzenia do terapii TENS, NMES, wszystkiego rodzaju maszyny oparte o technologię TECAR.
WYJĄTKOWA TERAPIA DOSTOSOWANA DO PACJENTA
To co wyróżnia terapię ENF to właśnie zdolność do odczytywania odpowiedzi tkanek pacjenta na impulsy wysyłane przez urządzenie i dostosowanie kolejnego generowanego impulsu w zależności od odczytu z tkanek. Ten proces ciągłej regulacji prowadzi do przywrócenia w tkance właściwej równowagi bioelektrycznej i sprzyja jej regeneracji. Dzięki temu nie ma możliwości zaadaptowania się czy „przyzwyczajenia” tkanki do terapii i pozostaje ona skuteczna przez cały czas. Nie ma też ryzyka przegrzania tkanek. Elektroterapia to najbardziej naturalna dla naszych tkanek terapia: przepływ jonów odbywa się w naszych tkankach cały czas.
DIAGNOSTYKA i TERAPIA W JEDNYM URZĄDZENIU
Jednak ENF w rękach doświadczonego terapeuty manualnego to coś znacznie więcej!
Po wstępnym, klinicznym zbadaniu pacjenta, mamy możliwość potwierdzić lub doprecyzować cel terapii. Jeśli chodzi o układ ruchu, często miejsce przewlekłego stanu zapalnego (staw biodrowy objęty zwyrodnieniem), nie jest miejscem które powinno być celem terapii. Nasz organizm jest mądry i chroniąc przewlekle chory staw, zmienia mechanikę ruchu, tak aby go odciążyć. Ceną za to jest jednak powstanie z czasem przeciążeń w innych miejscach ciała. Dzięki skanowaniu manualnemu i cyfrowemu ENF, jesteśmy w stanie zweryfikować, które miejsca są tymi najświeższymi kompensacjami i powinny zostać poddane terapii w pierwszej kolejności. Dzięki temu unikniemy szybkiego nawrotu objawów, jak to miałoby miejsce podczas terapii wyłącznie w miejscu zwyrodnienia.
PRECYZJA i SZYBKOŚĆ TERAPII
Jednak dla samego miejsca zwyrodnienia również możemy zaplanować skuteczną terapię długofalową- regeneracyjną. Jest to możliwe dzięki dostępności precyzyjnie skonstruowanych programów i szerokiemu wyborowi aplikatorów.
Programy trwają od kilku do kilkunastu minut, a doświadczony terapeuta jest w stanie dobrać je odpowiednio tak, aby precyzyjnie dopasować je do pacjenta: np. wyciszyć hipersensytyzację w układzie nerwowym, zdjąć ból, usprawnić usunięcie płynu zapalnego czy przyspieszyć wchłanianie krwiaka.
PRACA Z UKŁADEM NERWOWYM: od hipersyensytyzacji przez ból trzewny po niedowłady.
Dzięki unikalnym programom mamy możliwość pozytywnego wpływu na układ nerwowy: możemy zastymulować go do odpowiedzi lub przeciwnie, wyciszyć tam, gdzie doszło do jego nadmiernego pobudzenia. Dla pacjenta oznacza to zmniejszenie bólu wynikającego m.in. z nadmiernej sensytyzacji przy bardzo ostrym lub długotrwałym bólu (allodynia, hiperalgezja), uspokojenie, wyciszenie lęku lub pobudzenie układu nerwowego tam, gdzie doszło do ucisku na struktury nerwowe lub ich częściowego uszkodzenia.
W połączeniu z terapią manualną prowadzącą przez specjalistę posługującego się takimi metodami jak rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (myofascial release), masaż tkanek głębokich, terapia punktów spustowych, terapia wisceralna możemy zwalczać u psów i kotów ból zarówno z układu ruchu jak i ból trzewny.
PRACA Z TRAUMAMI
U psów czy kotów po traumach, często dochodzi do wytworzenia tzw. pancerza emocjonalnego w ciele. Zwierzę może chodzić przygarbione, napięte w okolicy karku, klatki piersiowej, z pochyloną głową, ściągniętymi wargami. Na głowie może być wyczuwalne napięcie mięśniowe, czasem dające wrażenie jakby pies miał „zeza”. Pies może też lizać kończyny szczególnie w okolicy nadgarstków, koty często wylizują brzuch i boki. Dyszenie, niespokojne to inne objawy trwałego niepokoju. Często takie zwierzęta unikają dotyku. U takich zwierząt umiejętna praca z ciałem w połączeniu z terapią behawioralną może przynieść szybką i trwałą poprawę komfortu zwierzęcia.
ZASTOSOWANIE:
- Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa i kończyn
- Ból różnego pochodzenia (stawowy, neuropatyczny, trzewny)
- Złamania
- Ostre urazy (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania więzadeł i ścięgien)
- Choroba krążka międzykręgowego
- Niedowłady i porażenia, nerwów obwodowych
- Zapalenia, zwłóknienia, zwapnienia ścięgien
- Wspomaganie gojenia ran pooperacyjnych
- Terapia blizn
- Neuralgia nerwu trójdzielnego i twarzowego
- Obrzęki
- Przyspieszenie gojenia ran i krwiaków
- Przeciążenia i urazy w układzie mięśniowo-szkieletowym u psów sportowych
- Wspomaganie terapii nietrzymania moczu tła neurologicznego
- Wspomaganie terapii zaburzeń zachowania (działanie wyciszające na układ nerwowy)