Kiedy zgłosić się z pacjentem na akupunkturę

Z punktu widzenia medycyny zachodniej najczęściej przyjmuję pacjentów:
  • z problemami w układzie ruchu, zarówno tła ortopedycznego jak i neurologicznego
  • z przewlekłymi chorobami wewnętrznymi. Tu dominują pacjenci z problemami tła immunologicznego, szczególnie w przewodzie pokarmowym. Akupunktura pozwala też łagodzić objawy chorób takich jak różnego typu alergie czy nawracające infekcje
  • z problemami lękowymi, nerwicami
Dlaczego akupunktura pomaga tym pacjentom?


Medycyna wschodu patrzy na pacjenta całościowo, uwzględnia patogeny wewnętrzne i zewnętrzne, które obejmują zarówno patogeny w rozumienia zachodnim jak wirusy, bakterie, jak i czynniki środowiskowe, konstytucję pacjenta, która wpływa na predyspozcje do pewnych chorób, dietę. W medycynie wschodniej znajdziemy wytłumaczenie przyczyn symptomów, które trudno wytłumaczyć z punktu widzenia medycyny zachodu.
Możemy w terapii działać wieloczynnikowo, używając igieł do stymulacji punktów o specjalnych właściwościach, stymulując organizm do samoregulacji w zakresie funkcji narządów. Co więcej, dzięki temu, że widzimy wpływ patogenów również na psychikę pacjenta, możemy pomóc mu wyciszyć jego układ nerwowy, który może generować objawy psychosomatyczne.
Moja terapia jest najczęściej komplementarna do leczenia zachodniego. Czasem stossujemy ją jako jedyną metodę terapeutyczną, jednak zawsze w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Kiedy zgłosić się z pacjentem na akupunkturę