Punkt DU20 - dlaczego nie zawsze działa u psów?

Dla przypomnienia, jest to punkt akupunkturowy rekomendowany m.in. dla wyciszenia pacjenta. W jednym z poprzednich postów opisałam dokładniej jego neuroanatomię u człowieka i (teoretycznie) u psów.

Teoria, teorią, ale w praktyce da się zauważyć, że w przypadku jednych psów ten punkt działa jak przycisk „włącz-wyłącz” (mi najczęściej sprawdza się u psów ras dużych, o czaszkach mezocefalicznych) i silnie uspokaja, a u innych nie widać jego działania w ogóle, a nawet zdarza się, że wydaje się drażnić pacjenta.
Być może dzieje się tak, właśnie ze względu na ogromną różnorodność kształtów czaszki u psów i położenia mózgu wewnątrz niej. Ale nie tylko.

W 2019 opublikowano artykuł pod tytułem „Znaczące różnice w neuroanatomii wśród ras psów domowych” („Significant Neuroanatomical Variation Among Domestic Dog Breeds”; Erin E. Hecht, Jeroen B. Smaers, William D. Dunn, Marc Kent, Todd M. Preuss and David A. Gutman Journal of Neuroscience 25 September 2019, 39 (39) 7748-7758; https://doi.org/10.1523/JNEUROSCI.0303-19.2019).

Autorzy ocenili obrazy MRI 65 psów 33 ras i, co nie jest zaskakujące, odkryli różnice w ich neuroanatomii. Ale różnice te, nie były losowe i związane wyłącznie z inną budową czaszki, stwierdzono silną korelację z użytkowością danej rasy i jej specjalizacją taka jak: posługujące się podczas polowania głównie węchem, głównie wzrokiem, psy stróżujące czy psy do towarzystwa. Zmienność ta, jest w dużej mierze wynikiem selektywnej hodowli, a zatem spowodowana działaniami człowieka.

Dla każdej z ras, badacze porównali indeks cefaliczny (stosunek szerokości do długości czaszki) dla indeksu neurocefalicznego (stosunek maksymalnej długości wewnętrznej jamy czaszki do maksymalnej szerokości jamy czaszki). Wykazano iż, rasy dla których stoden indeksu neurocefalicznego do indeksu cefalicznego był wyższy (np, cavalier king charles spaniel, basset hound, west highland white terrier, maltańczyk) miały bardziej okrągły kształt mózgu.

W artykule opisano również 6 sieci regionalnych, związanych z różnicami w zachowaniu psa, których objętość silnie zmieniała się wraz z rasą. I tak np. sieć 1, obejmująca struktury przyśrodkowej kory przedczołowej związana jest z układem nagrody i motywacji i może być istotna dla uczenia się i więzi z ludźmi. Z kolei sieć 3 obejmuje sieć neuronów podkorowych związanych z widzeniem, ruchem oka i poruszaniem się w przestrzeni.

Co istotne, większość sieci wykazało istotny związek z indeksem neurocefalicznym a nie z indeksem cefalicznym, co sugeruje, że zmienność morfologii mózgu wydaje się być bardziej związana z wewnętrzną morfologią jamy czaszki niż z zewnętrzną morfologią czaszkowo-twarzową. Jednak nie wszystkie sieci wykazały istotny związek z indeksem cefalicznym lub indeksem neurocefalicznym, co wskazuje, że zmienność morfologii mózgu psa jest tylko częściowo zależna od zmienności morfologii czaszki.

Choć autorzy wskazują szereg danych ograniczających przeprowadzone badania i na pewno temat jest rozwojowy, to jednak stosując akupunkturę u naszych pacjentów warto mieć te dane na uwadze.
 
W mojej praktyce bardzo dobrze jako punkty wyciszające sprawdzają mi się BL9 i BL10 zastosowany obustronnie. Jest to okolica bezpieczna do nakłucia ( z zachowaniem stosownej do wielkości psa głębokości wkłucia), a jednocześnie związana z prawidłowym drenażem żylnym z regionu głowy i uwolnieniem napięcia mięśni podpotylicznych i taśmy mięśniowo-powięziowej tylnej. Istnieje również hipoteza iż, pracując w tej okolicy pośrednio wpływamy na nerw błędny i układ przywspółczulny (a więc np. możemy wpłynąć zwolnienie akcji serca).