Meridian Zarządzający Du 20 "Baihui"
Rzut oka na lokalizację anatomiczną GV20 i kilku pozostałych punktów wzdłuż meridianu GV (kolorowe ryc. człowiek, MRI proj.strzałkowa: pies).
Okolica GV20 jest unerwiana przez nerw czaszkowy V (nerw trójdzielny oraz nerwy z odcinka szyjnego C2 i C3 (m. in. nerw potyliczny mniejszy i większy).
Podrażnienie nerwu trójdzielnego jest jednym z głównych powodów bólu w obrębie głowy i twarzy.
Tłumaczy to zastosowanie punktu DU 20 w neuralgii n. trójdzielnego oraz bólach głowy oraz innych zaburzeniach kompleksu trójdzielno-szyjnego (trigeminocervical complex), które spowodowane są często przez problemy stawu skroniowo-żuchwowego, przewodu słuchowego zewnętrznego lub zwyrodnienia odcinka szyjnego.
Bóle zębów oraz zaburzenia mechaniki stawu skroniowo-żuchwowego mogą generować bodźce nocyceptywne, które będą zwiększać sensytyzację dróg nerwowych obszaru uszno-czołowego, prowadząc do mimowolnych drżeń, np. obszaru głowy a nawet zaburzeń równowagi i zaburzeń chodu.
Pamiętacie psiaki z drżeniem głowy spowodowanym bólem zębów?
Obszar meridianu GV jest też obszarem o bogatym unaczynieniu, sąsiaduje z przednią zatoką strzałkową, która drenuje boczne powierzchnie przednich półkul mózgowych. Tu w największej ilości uchodzą ziarnistości pajęczynówkowe w których zachodzi proces wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego z przestrzeni podpajęczynówkowej do systemu krwionośnego.
Fizjologicznie proces ten chroni przed narastaniem nadmiernego ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Ryciny/zdjęcia:
Nanda G. Robinson " Interactive Medical Acupuncture Anatomy" Tenton Newmedia 2016
https://vanat.ahc.umn.edu/ Canine Brain MRI Atlas