Zaproponuję bardzo ciekawy i w mojej opinii dobrze uspokajający większość pacjentów punkt akupunkturowy/akupresurowy Du 20 (punkt „Sto Spotkań”, ang. GV20, Governor Vessel 20).
Du 20 jest punktem Merdianu Zarządzającego, jednego z ośmiu Meridianów Nadzwyczajnych. Jest to jeden z meridianów, który pośredniczy między mózgiem, a Sercem (siedzibą ducha). Jest to też punkt morza szpiku. Wiele z punktów tego naczynia jest używane w zaburzeniach psychoemocjonalnych.
Zanim o samych funkcjach, parę o słów o patogenie Wiatru wg TCM. Może być to Wiatr rozumiany dosłownie, jako czynnik pogodowy zewnętrzny. Natomiast Wiatr wewnętrzny jest efektem zaburzeń w samym organiźmie. Wiatr, jest patogenem typu yang, silnie zaburzającym harmonię w organiźmie: Wiatr z jednej strony wprawia w ruch, ale z drugiej może powodować chaos. Wszelkie tiki, drżenia, zawroty głowy, bóle głowy kojarzone są z Wewnętrznym Wiatrem. U pacjenta może to skutkować rozdrażnieniem, przerażeniem, zachowaniem maniakalnym.
Du 20 znajduje się na samym czubku głowy, najbardziej yang miejscu w ciele, a w związku z tym ma wpływ zarówno na zsyłanie nadmiarowego yang, jak i unoszenia niedoborowego yang. Jego funkcją jako punktu morza szpiku jest odżywianie mózgu. Jako punkt pośredniczący między mózgiem i Sercem używany jest w zaburzeniach ducha i serca: palpitacje z przerażenia, słaba pamięć (zaburzenia kognitywne, dezorientacja).
U psów i kotów, punkt ten znajduje się na czubku głowy, w połowie linii poprowadzonej od kanałów zewnętrznych ucha. Możemy też zbliżyć do siebie końcówki uszu zwierzaka i poprowadzić od nich linie prostopadłą w dół. Wyznaczy ona punkt Du 20.
Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie psy i koty lubią dotykanie tej okolicy. Dla niektórych może być to zachowanie dominacyjne. Małym trikiem może być przejście do tego punktu, poczynając od głaskania boku szyi (jedna z okolic nerwu błędnego), następnie poprzez grzbiet szyi i do punktu Du 20.
Jeśli jednak zwierzak nie życzy sobie dotykania w tej okolicy można wykorzystać inne punkty.
Pamiętajmy też, że akupunktura nie jest prostym zbiorem recepturowym punktów. Dlatego też, dany punkt nie zawsze wywrze oczekiwane działanie. Dlaczego? Po prostu objawy pacjenta mogą być spowodowane przez różne zaburzenia i mogą wymagać użycia innych punktów. Dlatego sesja akupunktury poprzedzana jest diagnostyką wg TCM (oglądanie pacjenta, wywiad, badanie pulsu, badanie języka).