Zespół mięśnia biodrowo-lędźwiowego otoczony jest niezbyt chwalebną sławą z powodu dolegliwości, które go dotyczą i objawów, które wywołują.

U psów jest to często:

☝️ ból i kulawizna kończyn tylnych
☝️ ból imitujący dolegliwości dotyczące gruczołów około odbytowych
☝️ ból, reaktywność, przeczulica przy dotykaniu słabizny lub lędźwi
☝️ ból przy próbach oddania kału (zgięcie w tylnych odcinkach kręgosłupa pociągające z przyczep mięśnia)
☝️ niemożność zrelaksowanego położenia się na grzbiecie, kończyny pozostaja zgięte w stawach biodrowych.
☝️ 💡jest też możliwe, że przewlekłe dolegliwości związane z m. biodrowo-lędźwiowym mogą wywoływać ból trzewny. W medycynie ludzkiej opisywany jest zespół Dunbara (zespół ucisku pnia trzewnego, zespół więzadła łukowatego, median arcuate ligament syndrome; MALS). Więzadło to, jest jednym z więzadeł przepony, które pozostaje w relacji (przez ciągłość powięziową) z mięśniem lędźwiowym. Nadmierny ucisk tego więzadła na pień trzewny przechodzący przez rozwór przepony, może wywoływać niespecyficzne dolegliwości bólowe. U zwierząt opisano podobny syndrom (ryc. 2), jednak jego związek z mięśniem biodrowo-lędźwiowym nie jest znany.
 
🩻 W przebiegu przeciążenia i zapalenia tego mięśnia u psów często dochodzi do wytworzenia zwłóknień i zwapnień na jego przyczepach. W każdym przypadku podejrzenia problemów z mięśniem biodrowo-lędźwiowym należy skierować pacjenta na specjalistyczne badanie usg. Stany zapalne mięśnia biodrowo-lędźwiowego mogą być spowodowane przeciążeniami sportowymi i towarzyszyć schorzeniom stawów biodrowych i kolanowych.
W leczeniu ważna jest terapia miejscowa przyczepów (fala uderzeniowa, TECAR, ENF), jak i terapia wszystkich okolic powiązanych z mięśniem biodrowo lędźwiowym.
 
Ja osobiście zaczynam od rozluźnienia i działania przeciwzapalnego w obrębie mięśni przykręgosłupowych tylnego odcinka TH, L oraz mm. otaczających staw biodrowych, tak aby nie powodować niepotrzebnego bólu w kolejnym etapie, tj. dotarciu do samego m. biodrowo-lędźwiowego. Przy współistnieniu przeczulicy, znakomicie sprawdza się program drenażu głębokiego ENF .
ryc. anatomiczna z "Miller's Anatomy of the Dog, 4th Ed." Evans, de Lahunta, Elsevier 2013
Bardzo ładnie przedstawione położenie kompleksu mięśnia biodrowo-lędźwiowego psa, utworzonego przez mięsień lędźwiowy większy i mięsień biodrowy na bazie obrazów tomografii komputerowej.
Na bazie tych obrazów łatwo uzmysłowić sobie na jakim obszarze oraz na jakich jeszcze strukturach powinniśmy pracować zajmując się przeciążeniami czy urazami tego kompleksu. Warto też pamiętać o o sprawdzeniu połączeń w ramach taśm mięśniowo-powięziowych.
 
Dla przypomnienia funkcja mięśnia biodrowo-lędźwiowego u psa to zgięcie stawu biodrowego, rotacja zewnętrzna i przywiedzenie kości udowej a także stabilizacja odcinka lędźwiowego, gdy ciężar ciała jest przeniesiony na kończyny tylne. Jest on unerwiony przez nerw udowy, mający swój początek w segmentach L4-L6.
źródło: Can Vet J. 2019 May; 60(5): 490–494.

"Preserved limb function following subtotal iliopsoas muscle and femoral nerve resection in a dog with low grade intramuscular chondrosarcoma"

Robert Slater,corresponding author Michelle Oblak, Tanya Wright, and Arata Matsuyama

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6463772/